Dział "Z życia szkoły" powstaje dzięki zaangażowaniu i pracy
uczniów klas czwartych i piątych naszej szkoły.
W tym miejscu publikowane są artykuły ze szkolnej gazetki
"Tornado z Puszczyka",
która ukazuje się od września 2006 roku.
Lekcja historii
pt.„Mały Warszawiak – Powstaniec”.
63 dni chwały...
dni, w których przyjaźń zastępowała broń...
... a kilka chwil szczęścia
...całe życie,
a wszystko po to by pokazać Światu, czym dla Polaka jest....wolność.
Cześć ich Pamięci
Dla uczczenia kolejnych rocznic zakończenia Powstania Warszawskiego w naszej szkole organizowana jest corocznie lekcja historii pt. „Mały Warszawiak – Powstaniec”.
Tak było i dziś. 2 października uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych wraz z nauczycielami wyruszyli na Stare Miasto, by odwiedzić miejsca historyczne związana z działaniami powstańców. Trasę nietypowej lekcji historii i zadania dla dzieci przygotowała pani Anna Paprocka – nauczycielka historii.
Spacerowaliśmy Podwalem, ulicami Bielańską i Kilińskiego. Pod pomnikiem Małego Powstańca złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.
Tak, w relacji uczennicy wyglądała niezwykła lekcja historii – „We wtorek odbyła się wycieczka śladami powstańców walczących w Powstaniu Warszawskim. Klasy piąte i szóste odbyły dłuższą podróż, a klasy czwarte - krótszą. Chodziliśmy całymi klasami (każda klasa oddzielnie) po ulicach Starego Miasta. Każdy uczeń dostał „kartę pracy” i mapkę. Na karcie pracy uczniów klas piątych i szóstych znajdowały się 23 pytania, a na karcie klas czwartych - 13 pytań.
Nasze zadanie polegało na tym, by na murach budynków odnaleźć tablice upamiętniające ważne momenty z czasu Powstania Warszawskiego. Dzięki temu wiele dowiedzieliśmy się o przebiegu walk na Starym Mieście. Poznaliśmy miejsce, gdzie zładował się szpital dla rannych powstańców, barykada, czy tajna drukarnia. Odwiedziliśmy też smutne miejsca – takie, w których Niemcy rozstrzelali od 1 sierpnia 1944 r., do 2 października 1944 r. wielu warszawiaków.
Każda klasa odwiedziła pomnik Małego Powstańca, przy którym czekały pani dyrektor i pani wicedyrektor. Zapaliliśmy tam znicze i położyliśmy kwiaty.”
Ola Jórczak, kl. 5 b
Dzień wcześniej – w poniedziałek o godzinie 10. 45 na forum szkoły odbył się pokaz multimedialny poświęcony historii Powstania Warszawskiego. Rozmawiał też z nami pan Paweł Krzywicki – członek stowarzyszenia „Kotwica”, które zajmuje się rekonstrukcją walk powstańczych.
Pan Z.Łenka recytuje swoje wiersze
Pani dyrektor przekazuje ostatni numer naszej gazetki
”Zbiórka makulatury"
W środę 3 października 2007 roku w ursynowskiej Szkole Podstawowej nr 81 od godziny 7.45 do 11.30 trwała zbiórka makulatury. Hasło, które przyświecało zbiórce makulatury brzmiało: „Klimat dla Ziemi, ciepło dla Warszawiaków”. Została ona zorganizowana przez fundację „Nasza Ziemia” i wraz z Vattenfall Heat Poland.
Wszyscy uczniowie i rodzice przynosili papier i różne gazety na dziedziniec szkoły. Były tam rozstawione krzesła i na każdym z nich widniała kartka z numerem klasy. Wszystkie dzieci kładły swoje paczki makulatury na wskazane miejsce. Dostawały w zamian jedną paprotkę.
Niektórzy przychodzili z rodzicami, którzy pomagali im dźwigać ciężkie, wielkie paczki, a inni o własnych siłach przynosili z domu po jednej małej paczuszce. Makulatury przybywało coraz więcej. W końcu dzieci musiały iść na lekcje.
W czasie lekcji panowie odbierający makulaturę i uczniowie klas szóstych ważyli makulaturę i wkładali ją do kontenera. Przyjechał nawet większy kontener, bo okazało się, że paczek przybywa i przybywa. W sumie nasza szkoła zebrała ponad 6 ton. To bardzo dużo. Później Pani dyrektor udzielała wywiadu i rozmawiała z przedstawicielami firm i organizatorami tej akcji.
Wywiadów udzielali również moi koledzy. Powiedzieli, że zbiórka makulatury to nie tylko wyścig pomiędzy nimi, kto zbierze jej więcej, ale też sposób na to, by żyć ekologicznie, szanować naturę i wykorzystywać ponownie to, co raz już się przydało.
Akcja się udała, a my przez zbiórkę starego papieru oszczędziliśmy trochę lasu. W każdej klasie stanęły też na okiennych parapetach paprotki, które przypominają nam o tym, że trzeba szanować naszą ziemię.
Monika Kosson, kl. 5 b.
3 października w Szkole Podstawowej nr 81 im. Lucjana Rudnickiego na Ursynowie odbyła się inauguracja całorocznego programu "Klimat dla Ziemi, ciepło dla Warszawiaków" organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia wraz z Vattenfall Heat Poland.
Wydarzenie rozpoczęło się happeningiem: przyniesioną przez uczniów i dziennikarzy makulaturę można było wymienić na paprotki. Szkoła pokazała co potrafi: w efekcie uzbieraliśmy ponad 6 ton makulatury! Następnie obecni na konferencji mogli wysłuchać wystąpień Miry Stanisławskiej-Meysztowicz oraz niezwykle intersującego wykładu dr fizyki Marcina Popkiewicza na temat globalnego ocieplenia i efektu cieplarnianego, wyjaśniającego min. jak przez takie zachowania jak zbiórka makulatury możemy chronić klimat Ziemi.
W dalszej części spotkania na temat progamu wypowiadali się przedstawiciele jego honorowych patronów: Pani Jenny Lennung - I Sekretarz Ambasady Szwecji, Pan Paweł Lisicki - Naczelnik Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, Pani Jolanta Sulborska - Przedstawicielka Mazowieckiego Kuratorium Oświaty oraz wiceprezes Zarządu Vattenfall Heat Poland - Pan Jan Sandberg.
Więcej na temat programu oraz konferencji można przeczytać w materiałach prasowych
www.naszaziemia.pl
Artykuł ze strony Fundacji Nasza Ziemia
Foto:Malwina Warszawska
Izabela Grzelak