Kwiecień 2008

Dział "Z życia szkoły" powstaje dzięki zaangażowaniu i pracy

uczniów klas czwartych i piątych naszej szkoły.

W tym miejscu publikowane są artykuły ze szkolnej gazetki

"Tornado z Puszczyka",

która ukazuje się od września 2006 roku na zajęciach pozalekcyjnych:Koło dziennikarskie
pod kierunkiem Pani Malwiny Warszawskiej.

EUROPUSZCZYK2.doc

EUROPUSZCZYK3.doc

EUROPUSZCZYK4.doc

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej nr 336

W dniu 28 marca 2008 roku, w Szkole Podstawowej nr 336 im. Janka Bytnara "Rudego", odbyła się uroczystość uczczenia 65 rocznicy Akcji pod Arsenałem.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 12.00. Na wstępie Pani Dyrektor szkoły przywitała honorowych gości. Byli tam żołnierze Szarych Szeregów, żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele dzielnicy Ursynów.

Po przywitaniu gości rozpoczęła się część artystyczna. Inscenizacja prezentowała bohaterską walkę odbicia harcerza "Rudego". Artystami byli uczniowie szkoły z różnych poziomów klas, którzy popisywali się wiadomościami z życia patrona ich szkoły.

Na początku przedstawienia harcerze, ubrani w mundurki harcerskie, zaśpiewali znane, tradycyjne piosenki powstańcze, takie jak „Pałacyk Michla”, „Warszawskie Dzieci”, „Szare Szeregi”. W tych wzruszających utworach wtórował chór szkolny złożony z dziewcząt. Po odśpiewaniu pieśni grupka uczniów w mundurkach szkolnych opowiedziała tragiczną historię "Rudego". Następnie dzieci ze starszych klas szkoły pięknie zatańczyły poloneza.

Uroczystość zakończyła się o godzinie 14.00. Była to ciekawa i wzruszająca lekcja historii.

Andrzej Madejski i Maciek Matusiak, kl. 5 a

Wiosna

Powiem Wam jedno!! Wyjdźcie na dwór, bo jest świetna pogoda, nawet ja… „maniak komputerowy” nie wytrzymam w domu, siedząc przy komputerze w taką pogodę!!! Na dworze można teraz robić różne rzeczy, wyjść na spacer do parku z przyjaciółmi, pojeździć na rolkach lub rowerze lub po prostu poganiać się. Polecam pójść do naszego Lasu Kabackiego i porozglądać się za ptakami lub pospacerować wśród już w połowie zielonych drzew.

Przy takiej pogodzi pojawiają się myśli o wakacjach. Nie martwcie się, za niecałe trzy miesiące będzie wolne.

Czym jest wiosna?

Wiosna charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza, rosnącą średnią dobową oraz umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego. Świat roślin i zwierząt przechodzi okres budzenia się do życia.

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa. Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy - przedwiośnie.

Żółwie - zwierzęta zagrożone wyginięciem

Żółwie skórzaste są największymi morskimi gadami zamieszkującymi naszą planetę. Ich waga przekracza nawet 500 kilogramów! Osiągają do 2 metrów długości. Żółwie te przetrwały miliony lat. Niestety, dzisiaj grozi im wyginięcie. W regionie wschodniego Pacyfiku liczba tych zwierząt zmniejszyła się z ponad 90 tysięcy dorosłych osobników. Taka sama sytuacja może spotkać populację zamieszkującą Atlantyk.

Dlaczego skórzaste żółwie giną?

Dla tych zwierząt ogromnym zagrożeniem są zniszczone plaże, na których gady składają jaja.

Żyjące w Atlantyku skórzaste żółwie przemieszczają się na rozległych obszarach w poszukiwaniu pokarmu. Jednak zawsze wracają do miejsca swoich narodzin, aby złożyć tu jaja.

W zachodniej części Morza Karaibskiego plaża Chiriqui jest głównym miejscem rozmnażania się tych gadów. Pozostaje tylko tajemnicą, gdzie udają się żółwie po złożeniu jaj. Trasę ich podwodnych wędrówek badają naukowcy, chcący bowiem stworzyć kompleksowy plan ochrony tego gatunku. Trzeba zwierzętom bowiem zapewnić bezpieczeństwo zarówno w oceanach, jak i na plażach lęgowych.

Niebezpieczne są również przypadkowe odłowy żółwi. W rybackie sieci wplątuje się każdego roku około 250 tysięcy sztuk ich różnych odmian – zdarza się często, że martwe żółwie rybacy wyrzucają za burtę.
         Dlatego nie można wyżywać się na zwierzętach, nie tylko zagrożonych wyginięciem, ale także tych domowych np. psach, świnkach morskich itd.

Monika Kosson 5b

Dzień Ziemi

Dnia 23 kwietnia 2008 odbyło się w naszej szkole przedstawienie pt. „Dzień Ziemi”, zorganizowane przez panią od przyrody - Joannę Nosarzewską. Brały w nim udział uczniowie z klas 4-6.

Pierwsza scena przedstawienia pokazywała dwie dziennikarki w tekturowym telewizorze, które prowadziły Teleexpres. Druga scena przedstawienia pokazywała, że trzeba szanować drzewa.

Potem pojawiła się na scenie grupa obozowiczów, którzy nie chcieli posprzątać na polnie. Przez to odwiedziły ich dziki, które wyjadły zapasy i narobiły bałaganu. Na szczęście w porę zjawił się leśniczy, który przywrócił porządek.

Celem przedstawienia było przekazanie uczniom, że trzeba szanować drzewa i przyrodę. Mamy nadzieję, że uczniowie zrozumieli przekaz od rówieśników i nie będą niszczyć naszej planety Ziemi…

Natalka Skoczek, 5a i Ola Jórczak, 5b

Chrońmy Ziemię przed zanieczyszczeniem,

przed korozją, wyludnieniem.

Pamiętajmy o segregacji śmieci,

bo to jest ważne nie tylko dla  dzieci,

Każdy człowiek niech dba o nią,

by zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom,

a przy tym wronom.

Szanuj zieleń, nie depcz trawy

i pamiętaj o niej nawet w czasie zabawy.

Wiktoria Cieplińska, kl. 5 b.