Wrzesień 2008

Dział "Z życia szkoły" powstaje dzięki zaangażowaniu i pracy

uczniów klas czwartych i piątych naszej szkoły.

W tym miejscu publikowane są artykuły ze szkolnej gazetki

"Tornado z Puszczyka",

która ukazuje się od września 2006 roku.

IMIONA WYSTĘPUJĄCE W NASZEJ SZKOLE

Zaciekawiło nas, jakie imiona występują najczęściej w naszej szkole. Wspólnymi siłami, podczas kółka dziennikarskiego zliczyliśmy wszystkie imiona w szkole. Nie było to łatwe zadanie, bo jest nas 306. Najpierw w parach liczyliśmy imiona z dwóch klas, potem w dwóch parach – z czterech. Potem przy komputerze sporządziliśmy listę imion i dodawaliśmy do siebie powtarzające się. I po trzech godzinach liczenia, gdy już wiedzieliśmy, że są Michały, Bartosze, Weroniki, Karoliny i Marciny, okazało się, że najczęściej pojawiają się następujące imiona:

Mateusz 10

Aleksandra 10

Oliwia 5

Najrzadsze imiona, noszone przez pojedynczych uczniów, to: Alan, Feliks, Ksawery, Sergiusz, Estera, Janina.

Są też wśród nas uczniowi, którzy noszą imiona niepowtarzalne: Nguyen, Kaya, Akin. Wiadomo, że ich nikt z nikim nie pomyli.

Starożytni mawiali „Nomen omen”. „Nomen” to „imię”, a „omen” to „znak”.

A co kryje się za imionami? Jacy są ci, którzy je noszą?

IMIONA NAJBARDZIEJ POPULARNE

Aleksandra - żeński odpowiednik greckiego imienia Aleksander (aleksandros - obrońca ludzi). Imię Aleksandra w Polsce weszło w użycie ok. XIV wieku. Jest to osoba otwarta na wszelkie nowości życiowe. Jest pracowita, ale... czasem oddaje się lenistwu. Ma duże poczucie humoru. Jest elokwentna, lubi słuchać muzyki i czytać książki.

Oliwia - imię żeńskie łacińskiego pochodzenia. Jego pierwotne znaczenie łączy się z łacińskim apelatywem oliva - owoc, oliwka, drzewo oliwkowe, niektórzy traktują je jako żeńską odmianę starofrancuskiego imienia Olivier. Dziewczynka o takim imieniu jest obdarzona wieloma pozytywnymi cechami charakteru: jest dostojna, pogodna, sprawiedliwa, posłuszna rodzicom. Lubi pracować i tworzyć. Jest uzdolniona artystycznie.

Mateusz - imię pochodzenia hebrajskiego i oznacza - dany przez Boga. Chłopiec o tym imieniu jest człowiekiem niezwykle odpowiedzialnym, prawdomównym, sprawiedliwym. Raz podjęte ustalenia i raz dane słowa, realizuje z żelazną konsekwencją.

IMIONA „JEDNORAZOWE”

Alanimię pochodzenia najprawdopodobniej celtyckiego. Może też wywodzić się od nazwy irańskiego plemienia Alanów. Znaczenie tego imienia nie jest dokładnie znane, prawdopodobne znaczenia: "mały kamień" lub "przystojny" z języka bretońskiego, "harmonia" z języka celtyckiego. Imię zostało wprowadzone do Anglii przez Bretończyków po Inwazji Normanów na Anglię. Do Polski trafiło z języka angielskiego (jest popularne w krajach anglosaskich) i zaczęło być nadawane częściej dopiero w latach 80. XX wieku.

Feliks - po łacinie felix znaczy szczęśliwy. Chłopiec o tym imieniu jest szlachetny, bezinteresownie niesie pomoc wszystkim potrzebującym.

Ksaweryimię męskie. Pochodzi od nazwy miejscowości, z której pochodził św. Franciszek Ksawery (Javier). Chłopcy o tym imieniu są aktywni. otwarci na świat, ale jednocześnie zdolni do refleksji, gdy trzeba.

Sergiusz

imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwiska rzymskiego rodu Sergiuszów (Sergius). To osoby zdolne do ciekawych pomysłów, do ich realizacji. Chociaż nie zawsze potrafią doprowadzić swoje działania do końca.

Estera - imię żeńskie pochodzenia biblijnego; należy do głównej bohaterki Księgi Estery (hebr. Ester). Imię to wywodzi się od słowa perskiego setarah oznaczającego "gwiazdę".

Dziewczynki o tym imieniu są bardzo inteligentne, ciekawe świata, ludzi. Mają błyskotliwe poczucie humoru oraz rzadko spotykanym dar wymowy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś o swoim imieniu, polecamy Ci następujące adresy internetowe:

www.skarbczyk.com, www.imiennik.waw.pl,

Autorzy tekstu:

Wszyscy uczestnicy koła, znaczenie imion sprawdzała Julia Brdulak, kl. 6 a

TAK SIĘ UCZY KLASA 2 A

Dziś robiliśmy sałatkę warzywną. Wszystkie dzieci przyniosły różne warzywa i przybory potrzebne do wykonania sałatki. Kroiliśmy, obieraliśmy, mieszaliśmy. Sałatki wyszły znakomite i bardzo wszystkim smakowały. Lubimy takie zajęcia.

Napisali uczniowie klasy 2 a pod opieką pani Alicji Kozik

A NA KÓŁKU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

KLAS MŁODSZYCH…

W części korytarza w szkole, w którym jest bibliotek, pracują panie z sekretariatu, administracji, jest pokój pani dyrektor i jej zastępcy, powinno być cicho. Jest tam jedna sala, zza której drzwi słychać słowa angielskiej piosenki śpiewanej przez dzieci, gwar i śmiech. To sala języka angielskiego, w której z panią Annetą Sadowską uczą się pierwszoklasiści. Tam również odbywa się kółko języka angielskiego prowadzonym dla uczniów klas młodszych. Podczas zajęć uczniowie poznają państwa współczesnej Europy, ich stolice, rozmawiają i czytają po angielsku, po angielsku, wykonują prace plastyczne.