• Gratulujemy

  11.01.2009 Gratulujemy  Alicja Błaszczyk to niezwykle skromna osoba. Na moją prośbę, by napisała o swoim sukcesie, który odniosła podczas zajęć Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego, nie zrobiła tego, by się nie chwalić. Zamiast tego powstał tekst o tym, czym są zajęcia, w których uczestniczyła.

  Alicja Błaszczyk została najlepszą studentka II semestru Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Nie było to łatwe zadanie. Warunkiem ukończenia zajęć była nie tylko frekwencja, ale i dobrze napisany test z wiedzy ekonomicznej. 16 grudnia w gronie 115 „studentów” Ala przystąpiła do egzaminu. Okazała się najlepsza. Pokonała 114 swoich rówieśników, równie uzdolnionych. Wasza koleżanka uzyskała maksymalną liczbę punktów i tym samym zdobyła tytuł Najlepszego Studenta II edycji Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego.

  Nagrodą za ten wyczyn, oprócz olbrzymiej satysfakcji, był laptop dobrej klasy.

  Wszystkich, którzy chcą przeczytać informację o sukcesie Alicji Błaszczyk odsyłam na stronę http://www.uniwersytet-dzieciecy.pl/nagrody.php

  Malwina Warszawska
 • 09.01.2009 Odbyło się ósmego stycznia. Do naszej szkoły przybyła znana aktora, by opowiedzieć nam o sobie i przybliżyć środowisko, w którym pracuje. Redakcja gazetki „Tornado z Puszczyka” przeprowadziła z nią wywiad. Pytania ułożyliśmy już wcześniej. Podczas spotkania zadaliśmy kilka z nich.

  Tornado z Puszczyka: Jak to się stało, że została Pani aktorką?
  Adrianna Biedrzyńska: Mój ojciec chciał, żebym została farmaceutką, lecz mi to całkowicie nie odpowiadało. Gdy tylko skończyłam liceum, spakowałam małą walizeczkę i pojechałam na egzamin do Łódzkiej Szkoły Filmowej. Materiał do egzaminu zbierałam przez całą szkołę średnią. Kiedy w szkole podstawowej i średniej mówiłam, że chcę zostać aktorką, to koleżanki mnie wyśmiały. A ja już od drugiego roku życia chciałam grać. Egzamin zdałam śpiewająco. I tak dziewczyna z Bydgoszczy, z miasta, gdzie nie było wielkich tradycji teatralnych, została przyjęta do najlepszej w Polsce szkoły filmowej.
  T: Jak wygląda Pani typowy dzień?
  AB: To zależy od tego, co muszę zrobić. Inaczej wygląda dzień, gdy gram w serialu, a inaczej, gdy gram w teatrze. Gdy kręcę sceny serialowe, dzień zaczynam bardzo wcześnie, bo o piątej rano, ponieważ od szóstej rano kręcimy sceny w studiu filmowym. Taki dzień kończy się około dwudziestej drugiej. Gdy gram w teatrze, to o dziesiątej spotykamy się na próbie, która przeważnie trwa do czternastej. Później jest przerwa obiadowa, a o osiemnastej spotykamy się przed spektaklem i gramy dla publiczności.
  T: W jakich serialach Pani gra?
  AB: Kiedyś miałam przyjemność grać w „Klanie”, w kilku początkowych odcinkach. Ostatnio dostałam rolę w „Barwach szczęścia”. Jestem bardzo zadowolona ponieważ moja postać bardzo dynamicznie się rozwija. Mogę wam zdradzić w tajemnicy, że będę miała trochę kłopotów z dziećmi.
  T: Jaki role gra pani najchętniej?
  AB: Najchętniej gram bohaterów komedii. Zagrać tak, by rozśmieszyć publiczność jest dużo trudniej, niż tak, by doprowadzić ją do łez. Trudno też napisać dobry scenariusz komediowy. Smutne sceny pisze się łatwiej.
  T: Wiemy, że pani córka też jest aktorką. Czy mogłaby Pani przybliżyć nam jej osobę?
  AB: Michalina gra w serialu pt. „Klan” przyrodnią siostrę Jerzego. Jestem z niej bardzo dumna, jak każda matka ze swojego dziecka. Wcale nie chciałam, żeby została aktorką. Wymyśliłam, że córka zostanie chirurgiem plastycznym, to bardzo dobry zawód. Jednak jest inaczej. Moim zdaniem Michalina gra świetnie. Gra spojrzeniem i pauzą. Nigdy nie prosi mnie o radę, To dobrze, bo ja też nie chcę ingerować w jej sposób przedstawiania postaci na scenie. Nigdy nie prosi mnie też. bym ją przepytała z roli. Uważam, że to bardzo dobrze, bo Michalina nauczy się polegać tylko na sobie. Marzy mi się jedynie, by moja córka mogła grać za granicą, bo z doświadczenia wiem, że to fantastyczne przeżycie.
  T: Czy może nam Pani o tym opowiedzieć?
  AB: Miałam przyjemność grać w kilkunastu zagranicznych filmach. Musiałam nauczyć się języka włoskiego, bo w Rzymie grałam w taki sposób, że nie dubbingowano mojej roli. Z kolei do węgierskiego filmu nie była mi potrzebna znajomość tego języka. Uczyłam się fonetycznego brzmienia słów i specyficznej intonacji. Do tej pory mam w głowie węgierskie kwestie filmowe. Grałam też w filmach angielskich.
  T: Jakie są pani zainteresowania oprócz aktorstwa?
  AB: Interesuję się historię sztuki, szczególnie malarstwem. Zwiedziłam chyba wszystkie europejskie muzea. Najbardziej lubię malarstwo Vermeera, Van Gogha i Picassa.
  T: A rodzina? Czy znajduje Pani dla niej czas?
  AB: Nie tyle, ile bym chciała. Myślę, że trzeba powiedzieć odwrotnie. To rodzina znajduje dla mnie czas, by wspierać mnie w mojej pracy. Gdyby nie moja siostra – Joanna – dzieciństwo mojej córki wyglądałoby zupełnie inaczej. W domu Joanny i jej dzieci Michalina ma swój drugi dom. Gdy wyjeżdżam w trasę koncertową, kabaretową lub teatralną moja córka zostaje pod opieką siostry. Gdy jadę na koniec świata, na przykład do Stanów Zjednoczonych – zabieram córkę ze sobą.
  T: Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy spełnienia marzeń.
  AB: Dziękuję.


  Słowa aktorki zapisała i zredagowała Martyna Mospan z kl. 6 a
 • NIEPOWTARZALNE SPOTKANIA Z WYJĄTKOWYMI POSTACIAMI 8 stycznia premierowe spotkanie z Adrianną Biedrzyńską.

  08.01.2009 NIEPOWTARZALNE SPOTKANIA Z WYJĄTKOWYMI POSTACIAMI
  8 stycznia premierowe spotkanie z Adrianną Biedrzyńską.

  Każdy rozpoczynający się rok niesie ze sobą różne nowe projekty
  i zamierzenia. Rada pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 81 przy ul. Puszczyka 6 w 2009 roku postanowiła zorganizować cykl spotkań z ciekawymi, barwnymi i popularnymi postaciami życia sportowego, kulturalnego i artystycznego Ursynowa i Warszawy .
  W czwartek - dnia 8 stycznia br. w szkole przy ul. Puszczyka 6 odbyło się premierowe, poświąteczne spotkanie
  ze znaną i lubianą aktorką – ADRIANNĄ BIEDRZYŃSKĄ.
  Chociaż w młodości chciała zostać skrzypaczką, ostatecznie wybrała drogę aktorską. Dziś jest postacią związaną z filmem i teatrem, estradą
  i piosenką.
  Którą rolę wspomina pani Biedrzyńska najmilej? Czy łatwo jest pogodzić życie aktorki z codziennymi czynnościami? Na te i inne nurtujące pytania uczniowie uzyskali odpowiedzi od Pani Ady.
  Czas spędzony z Adrianną Biedrzyńską wypełniły barwne opowieści
  z ciekawego życia artystycznego, a także wspólne śpiewanie pięknych, polskich kolęd.
  Na zakończenie nasz gość w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odczytał fragment ze swojej ulubionej książki z dzieciństwa ,,Dzieci z Bullerbyn”. Ta wyjątkowa wizyta dostarczyła nam wszystkim niezapomnianych wrażeń.

 • Biblioteczka dla rodziców - książki dostepne w bibliotece szkolnej

  Biblioteczka dla rodziców - książki dostepne w bibliotece szkolnej

  Irena Czajkowska, Kazimierz Herda - Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne w szkole
  Elżbieta Chromiec - Dziecko wobec obcości kulturowej
  Cindy J. Christopher - Nauczyciel - rodzic. Skuteczne porozumiewanie
  Doris Brett - Bajki, które leczą. Część 1 i 2
  Wojciech Brejnak, Kazimierz Jacej Zabłocki - Dysleksja w teorii i praktyce
  Judit Bemis, Amr Barrada - Oswoić lęk. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami paniki
  Kathryn Geldard, David Geldard - Rozmowa, która pomaga. Podstawowe umiejętności terapeutyczne
  Adele Faber, Elaine Mazlish - Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością
  Adele Faber, Elaine Mazlish - Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwej rodziny
  Adele Faber, Elaine Mazlish - Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole. Co powinni wiedzieć rodzice i nauczyciele
  Frances L. Ilg - Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy
  C. R. Hollin, D. Browne, E. J. Palmer - Przestępczość wsród młodzieży. Rozpoznawanie zjawiska, diagnozowanie i profilaktyka
  D. Heyne, S. Rollings - Niechęć do szkoły. Jak pomóc dziecku, które opuszcza lekcje i wagaruje
  Jane M. Healey - Leworęczność. Jak wychować leworęczne dziecko w świecie ludzi praworecznych
  Erika Meyer-Glitza - Zaczarowany róg Kamila. Terapeutyczne opowiadania na dobranoc
  Erika Meyer-Glitza - Wiadomość od taty.Terapeutyczne opowiadania o utracie i rozstaniach
  Erika Meyer-Glitza - Kiedy Pani Złość przychodzi z wizytą. Terapeutyczne opowiadania dla impulsywnych dzieci
  Erika Meyer-Glitza - Jakub Pogromca strachu. Terapeutyczne opowiadania dla dzieci przeżywajacych lęki
  Robert Mac Kenzie - Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić? dzieciom od 2 do 16 lat. jasne reguły pomagają wychowywać
  Josette i Ba Luvmour - Wszyscy wygrywamy. Gry i zabawyuczące, jak pogłębiać relacje z ludźmi
  Kevin Steede - 10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców
  Tomasz Wolańczyk - Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci.Książka dla rodziców, nauczycieli i lekarzy
  Stanley Shapiro, Karen i Richard Skinulis - 50 sposobów, jak radzic sobie z dziećmi w trudnych sytuacjach
  Joachim Rumpf - Krzyczeć, bić, niszczyć. Agresja u dzieci w wieku do 13 lat
  Ewa Góralczyk - Choroba dziecka w twoim życiu
  Irena Dudzińska - Dziecko sześcioletnie uczy się czytać
  David Lewis - Jak wychować zdolne dziecko
  Ruth Maxwell - Dzieci, alkohol, narkotyki. Przewodnik dla rodziców
  Peter D. Rogers, Lea Goldstein - Narkotyki i nastolatki. Zagrożenia, zapobieganie, leczenie
  David J. Wilmes - Nie!!! alkoholowi i narkotykom
  Timothy Dimoff, Steve Carper - Jak rozpoznać, czy dziecko siega po narkotyki
 • Obchody Dnia Ziemi w Polsce - plan działań Fundacji Nasza Ziemia

  25.04.2008 Obchody Dnia Ziemi w Polsce - plan działań Fundacji Nasza Ziemia

  Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił w 1969 roku John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce 22 kwietnia 1970 roku w USA. Obchody Dnia Ziemi są apolityczne i dobrowolne. Na całym świecie w organizację Dnia Ziemi włączają się tysiące organizacji społecznych, mediów, samorządów oraz przedstawicieli biznesu. W roku 2008 Dzień Ziemi świętuje już ponad 200 mln osób w przeszło 140 krajach! W tym roku Dzień Ziemi w Polsce Fundacja Nasza Ziemia poświęca różnorodnym aspektom ochrony środowiska. Z okazji Dnia Ziemi w kwietniu i maju Fundacja Nasza Ziemia przygotowała szereg ekologicznych akcji:

  10, 16, 22 i 26 kwietnia 2008 roku. Partnerski Program Citi Handlowy, Fundacji Kronenberga i Fundacji Nasza Ziemia, pt. - "Więcej drzew dzięki Tobie". W jego ramach wiosną 2008 roku na obrzeżach Warszawy, min. przy ruchliwych trasach krajowych, zostaną posadzone drzewa, które są naturalnym filtrem powietrza. Ich obecność w tym miejscu jest szczególnie ważna dla stolicy. W następnych latach planowane jest zalesianie terenów, które dotknięte są problemem zaniku "zielonych korytarzy" (szlaków migracji zwierząt i roślin) pod nadzorem i zgodnie z planem zalesień, i odtwarzania przyjętym przez Lasy Państwowe. W imieniu każdego Klienta, który zdecyduje się na Wyciąg Online, Citi Handlowy posadzi jedno drzewo. W wiosennej akcji sadzenia drzew wezmą udział 4 placówki oświatowe z Warszawy oraz pracownicy i Klienci Citi Handlowy. Młodzież i wolontariusze będą brali udział w akcjach zalesiania, a także wezmą udział w cyklu warsztatów podnoszących wiedzę na temat roli lasu dla środowiska, gospodarki i ochrony klimatu.

  Plan wydarzeń w ramach programu:
  · 10 kwietnia: udział wezmą SP nr 275 (ul. Hieronima) oraz VIII Ogród Jordanowski (ul. Suwalska) z Targówka, sadzenie na terenie Obwodu Bemowo-Koło Lasów Miejskich Warszawy;
  · 16 kwietnia: udział weźmie SP im. św. Franciszka (ul. Teresińska) z Mokotowa, sadzenie w tym samym miejscu;
  · 22 kwietnia: udział wezmą SP nr. 81 (ul. Puszczyka) z Ursynowa oraz wolontariusze Citi Handlowy, również w Obwodzie Bemowo-Koło;
  · 26 kwietnia: sadzenie w Obwodzie Bielany-Młociny razem z pracownikami i wolontariuszami Citi Handlowy. Dodatkowe informacje: Marta Szczypek, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 22 622 81 18, marta.szczypek@naszaziemia.pl lub Dominik Dobrowolski, Fundacja Nasza Ziemia. Tel: 0501 535 034, dominik@naszaziemia.pl.

  Od 18 do 25 kwietnia 2008 roku. Fundacja Nasza Ziemia przeprowadzi leczenie wybranych drzew kasztanowca w Gdańsku i Nysie. Zabiegom ochronnym na Pomorzu będzie towarzyszyła promocja nowej broszury Programu „Pomóżmy kasztanowcom”. Dodatkowe informacje: Magda Lipiec, Fundacja Nasza Ziemia. Tel. 502 358 536, koordynator@pomozmykasztanowcom.pl
 • KLASY SPORTOWE

  DRODZY RODZICE
  Uprzejmie informujemy, że w roku szkolnym 2008/2009 tworzymy w naszej szkole klasy IV (sportowe) :
  -piłka siatkowa dziewcząt i piłka nożna chłopców
  -lekkoatletyka.
  Bliższych informacji udziela sekretariat szkoły (0222-643-60-26). Dalsze informacje o tworzącej się klasie sportowej będą podawane na naszej stronie internetowej. Informacje o zebraniu z Rodzicami będą podane w późniejszym terminie.

  CELE I ZADANIA:

  1. Wyrobienie u uczniów potrzeby stałego, samodzielnego
  działania na rzecz własnego zdrowia i sprawności
  fizycznej.
  2. Kształtowanie potrzeby stałej aktywności fizycznej.
  3. Przygotowanie uczniów do czynnego wypoczynku dla zachowania
  zdrowia fizycznego i psychicznego.
  4. Osiągnięcie wysokiego poziomu sprawności motorycznej.
  5. Osiągnięcie poziomu sprawności technicznej i umiejętności
  w różnych dyscyplinach sportowych umożliwiające
  udział w zawodach sportowych i osiąganie dobrych wyników
  sportowych.

  W obecnym kształcie klasa liczy 20 uczniów tj. 10 dziewcząt i 10 chłopców.

  WARUNKI PRZYJĘCIA UCZNIA DO KLASY SPORTOWEJ O PROFILU PIŁKA SIATKOWA DZIEWCZĄT I PIŁKA NOZNA CHŁOPCÓW ORAZ LEKKOATLETYKA.

  Wyniki badań lekarskich kwalifikujących ucznia do grupy dyspanseryjnej A.
  1. Chęć zaspokojenia przez ucznia większej potrzeby ruchowej.
  2. Odpowiedni poziom cech motorycznych badany indeksem
  sprawności fizycznej.
  3. Wyniki ucznia w nauce- nie mogą to być uczniowie,
  którym nauka sprawia kłopoty.
  4. Zgoda rodziców na przeniesienie dziecka do klasy sportowej
  i udział w zawodach sportowych.  ZAJĘCIA W KLASIE SPORTOWEJ

  Zajęcia odbywają się w blokach 2 – godzinnych w wymiarze 10 godz. lekcyjnych tygodniowo i obejmują takie dyscypliny sportowe jak:

  1. lekkaatletyka
  2. gimnastyka
  3. gry zespołowe ( mini piłka koszykowa, siatkowa, nożna )
  4. pływanie
  5. atletyka terenowa
  6. elementy palanta
  7. gry i zabawy
  8. rytm, muzyka, taniec
  9. unihokej
  10. zajęcia według potrzeb i zainteresowań uczniów - rekreacja

  TREŚCI NAUCZANIA

  1. Ćwiczenia kształtujące postawę ciała oraz stymulujące
  rozwój układów: ruchowego, oddechowego, krążeniowego,
  nerwowego.
  2. Formy ruchu stwarzające możliwości doskonalenia koordynacji
  wzrokowo-ruchowej oraz wzmocnienia kondycji fizycznej.
  3. Ćwiczenia zwinnościowo-akrobatyczne oraz skoki.
  4. Podstawowe elementy techniki i taktyki gier zespołowych,
  konkurencji lekkoatletycznych, gier rekreacyjnych,
  tańców, pływania oraz wybranych sportów zimowych.
  5. Ćwiczenia i zabawy według inwencji uczniów uwzględniające
  zasady współdziałania, respektowania przepisów, zasad i ustaleń.
  6. Przepisy i zasady organizacji zajęć ruchowych uwzględniające troskę
  o zdrowie.
  7. Badanie i ocena rozwoju oraz sprawności funkcjonowania organizmu.
  8. Zasady sportowego współzawodnictwa.
  9. Propozycje spędzania czasu wolnego z wykorzystaniem gier,
  zabaw, form turystycznych i sportowych.

  OSIĄGNIĘCIA

  Organizowanie i uczestniczenie w rekreacji, turystyce, zawodach
  sportowych z przestrzeganiem obowiązujących zasad
  (np. zasada "czystej gry" w sporcie).
 • Szanowni Rodzice

  Szanowni Rodzice!

  Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Uchwałą Nr XXI/737/2007 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 20 grudnia 2007 roku, opłaty za obiady będą zbierane z góry, w terminach ustalonych przez szkołę, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej.

  W przypadku nie wniesienia opłaty za obiady w wyznaczonym terminie, dziecko nie będzie mogło korzystać z obiadów.

  Ponadto informujemy, że zgodnie z uchwałą ulegają zmianie zasady odwoływania obiadów:

  1. W przypadku nieobecności ucznia szkoły uprawnionego do korzystania z posiłku w stołówce szkolnej zwrotowi podlega dzienna wysokość opłaty za korzystanie z posiłku w stołówce szkolnej za każdy, z wyłączeniem pierwszego, dzień nieobecności. Zasada ta ma odpowiednio zastosowanie w przypadku rezygnacji z posiłku przez ucznia uprawnionego do korzystania z posiłku w stołówce szkolnej.

  2. Dopuszcza się możliwość zwrotu dziennej wysokości opłaty za korzystanie z posiłku w stołówce szkolnej za pierwszy dzień nieobecności lub pierwszy dzień rezygnacji z posiłku w przypadku, gdy nieobecność lub rezygnacja zostaną zgłoszone nie później niż w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym nieobecność lub rezygnację z posiłku.

  Marzena Dąbrowska

  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr81

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa Nr 81
  ul.Puszczyka 6
  02-785 Warszawa
 • /fax 022-643-60-26

Galeria zdjęć